דף הבית כסף חכם זה מדעי: כך תפרשו עם מיליון דולר בלי להבין כלום בבורסה
זה מדעי: כך תפרשו עם מיליון דולר בלי להבין כלום בבורסה
0

זה מדעי: כך תפרשו עם מיליון דולר בלי להבין כלום בבורסה

0

נכון, הכותרת נשמעת קצת מפוצצת, אבל בעוד כמה שורות אתם תבינו איך בעזרת שילוב של שתי עובדות פשוטות, שהוכחו באופן מדעי, כל אחד, בדגש על כל אחד, גם ללא שום רקע או ידע בהשקעות, יכול לצבור רווחים ולצאת לפרישה עם לא פחות ממיליון דולר (ואפשר גם הרבה יותר).

 

לפני שניגש לנוסחה המדעית, (ואל תתנו למילה "מדעית" להרתיע אתכם – אנחנו מדברים על מתמטיקה ברמה של 3 יחידות במקרה הטוב), חשוב להבין שתי עובדות מגוחכות שמשחקות לטובתכם, ואין להם שום קשר להבנה שלכם בניירות ערך, בבורסה, או בהשקעות בכלל.

 

נוסחה מדעית לצבירת הון – זה אמיתי?

העובדה הראשונה שחשוב להבין כשמדברים על השקעות בבורסה, היא, שהמצרך הקריטי ביותר עבור המשקיע – הוא הזמן. לאורך השנים, נערכו מאות מחקרים סטטיסטיים, שעקבו אחר תשואות של מדדים בשווקי המניות, והמסקנה הבלתי נמנעת היא, שככל שטווח ההשקעה ארוך יותר, כך הסיכוי להפסד יורד ויורד, וכאשר מגיעים לטווחים של 20 שנה ומעלה, הסיכוי להפסד הוא אפסי.

 

במילים אחרות, אתם צריכים להיות מוכשרים בצורה בלתי רגילה, כדי להפסיד כסף בבורסה לאורך זמן – וזאת בהנחה שתשקיעו במדדים או בחברות גדולות ומבוססות. אם תכננתם להשקיע בסטארטאפ שלא בטוח שיצא ממנו משהו – אז יצאתם מעולם ההשקעות ועברתם לעולם ההימורים, והנוסחה שתכף נציג בפניכם תהייה חסרת משמעות במקרה זה.

 

הכוח השני שעובד לטובתכם, ועובד בגדול, זה הכוח של ריבית דריבית, או כפי שאלברט איינשטיין אמר: "ריבית דריבית היא הפלא השמיני בתבל. מי שמבין זאת, מרוויח. מי שלא – משלם"

ואם איינשטיין אמר, הוא כנראה יודע על מה הוא מדבר…הקפיצות ברווחים, לאורך זמן, כאשר לא נוגעים בכסף ונותנים לו לצבור ריבית על ריבית, יגרמו גם לסכום צנוע לטפס למימדים מפחידים.

עכשיו, אחרי שהבנתם מהם שני הכוחות הכי חזקים שעובדים לטובתכם כמשקיעים, נשאר רק לראות כיצד משלבים אותם יחד כדי להגיע לנוסחה מדעית שתייצר לכם מיליון דולר עד לפרישה.

 

הסטטיסטיקה – ידידתו הטובה ביותר של המשקיע

שימו לב לטבלה שלפניכם:

כמה 2

העמודה הימנית מציינת את הגיל בו התחלתם להשקיע, העמודה השמאלית מציינת כמה כסף אתם צריכים להפריש בכל חודש ולהשקיע אותו בבורסה, כדי שעד שתגיעו לגיל 65 תצברו סכום של מיליון (זה יכול להיות בדולרים או בשקלים, המתמטיקה לא משתנה)

 

הערה חשובה: הנתונים הללו יהיו נכונים, תחת ההנחה, שהצלחתם להניב תשואה שנתית של 10% בממוצע – אם התשואה הממוצעת שלכם לאורך זמן תהייה פחותה מכך, לא תגיעו למיליון. במידה ותשיגו תשואה שנתית ממוצעת של יותר מ- 10%, אתם תעברו את המיליון, ובגדול. (ואפשר לעשות את זה – התשובה איך – בסוף הכתבה)

כמובן, שאם תכפילו את סכום ההשקעה החודשית שלכם, אתם תגיעו לסכומים אסטרונומיים ממש, מעבר לכל החלומות שלכם.

 

מה שיועץ ההשקעות שלכם לא רוצה שתדעו

לפני שאתם רצים לבנק ומתחילים להשקיע, יש עוד שני דברים חשובים שצריך לשים לב אליהם:

ראשית, כמו שרואים בבירור בטבלה, ככל שתתחילו בגיל צעיר יותר, כך תצטרכו להשקיע פחות, אז לא משנה בני כמה אתם היום, אם יש לכם ילדים, אתם כבר יודעים מה לעשות כדי להבטיח את העתיד שלהם..

שנית, אתם בוודאי אומרים לעצמכם: "זה נראה טוב על הנייר, אבל איך לעזאזל עושים 10% בממוצע לשנה, בזמן שתיק ההשקעות שלי מניב בקושי כמה אחוזים מסכנים?"

זו שאלה מצוינת, שהתשובה עליה כ"כ פשוטה, שזה כמעט מביך:

 

לכל בורסה בעולם, ישנו מדד מרכזי שמרכז בתוכו את כל החברות הכי גדולות והכי יציבות באותה מדינה.

בארה"ב למשל, למדד הזה קוראים מדד ה- S&P 500  והוא למעשה מייצג את 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בבורסה האמריקאית (ובעצם בעולם). בישראל המדד המרכזי הוא מדד ת"א 35 (לשעבר 25) שמייצג את 35 החברות הגדולות בישראל.

 

כאשר אתם משקיעים במדד המרכזי, אתם בעצם משקיעים קצת בכל אחת מהחברות שמרכיבות את המדד.

לצורך העניין, אם תשקיעו במדד ה- S&P 500,  אתם למעשה מקבלים חתיכה קטנה מאפל, מגוגל, מיקרוסופט, דיסני, ג'ונסון אנד ג'ונסון, אמזון וכו' וכו'..

אותו דבר לגבי הבורסה בישראל – אם תשקיעו במדד ת"א 35, למעשה תקבלו חתיכה מכל אחת מ- 35 החברות שמרכיבות את המדד, למשל: חברת טבע, כל הבנקים הגדולים, מליסרון, עזריאלי וחברות הנדל"ן הגדולות וכו'..

לא נכנס פה יותר מידי לעומק, כדי לא לשעמם אתכם, אבל בגדול, כאשר אתם קוראים או שומעים מידי יום בתוכניות הכלכליות "מה עשתה הבורסה היום" לזה מתכוונים – למדד המרכזי.

 

אוקי, הבנו – איך זה עוזר  להשיג 10% בממוצע כל שנה?

אם נחזור שוב לידידתנו הטובה – הסטטיסטיקה, נגלה עובדה חמקמקה, שרבים מידי מתעלמים ממנה (כולל יועץ ההשקעות שלכם):

התשואה השנתית הממוצעת של מדד ה – S&P 500 לאורך כל ההיסטוריה המודרנית שלו, (אנחנו מדברים על יותר מ – 100 שנה), היא בסביבות ה- 10%. התשואה השנתית הממוצעת של מדד ת"א 35 מיום הנפקתו ב- 1992 היא יותר מ- 12% לשנה.

וזאת על אף כל המשברים שהיו בדרך…

לפי נתונים אלה, כל מה שצריך לעשות, זה לקחת את הטבלה הנ"ל, להפריש את הסכום החודשי בהתאם לגיל שלכם, ולהשקיע אותו במדד, באמצעות תעודת סל או קרן מחקה, ולא לעשות יותר כלום, והרי לכם הנוסחה המדעית:

זמן X סכום חודשי קבוע + סבלנות = 1,000,000$

 

מגוחך, נכון? אז למה לא כולם עושים את זה?

האמת שכולם צריכים לעשות את זה, וגם אתם חייבים, בטח עבור הילדים שלכם, אז איפה הבעיה?

הבעיה היא הטבע האנושי. רוב האנשים לא מסוגלים לשבת בסבלנות מבלי לגעת בכסף ולתת לו לעשות את שלו. רובם גם לא מסוגלים להתמודד עם התנודתיות שמאפיינת השקעה בבורסה, בטח לא בעיתות משבר בשוק ההון.

רבים גם חושבים שהבורסה זה מקום להתעשרות בין לילה, ומצפים "להביא את המכה", ולכן נכנסים להשקעה בכל מיני חברות "חלום" שהמילה המכובסת עבור השקעות כאלו היא ספקולוציה, אבל אם נהייה פחות עדינים ויותר ישירים, מדובר בעצם על הימור. וכפי שציינו קודם, מי שאוהב להמר – הנוסחה הזו לא בשבילו.

 

ואם אני רוצה יותר מ- 10% בשנה?

המדד מעצם הגדרתו, מייצג את הממוצע. כלומר, אפשר גם להיות מעל הממוצע, אבל בשביל זה תצטרכו להשקיע כמה שעות בחודש ולהיות ממושמעים מבחינה מנטלית. זה לא כזה מסובך, אבל זה דורש מעט יותר התעסקות, וזה בטח לא מתאים לכל אחד..

סביר להניח, שאם תבחרו מניות בעצמכם, אתם תעשו את הטעויות שרוב הציבור עושה בבורסה, כאשר הם קונים על סמך המלצות מבלי לדעת לעומק מה הם עושים. לרוב הם קונים מאוחר מידי ומוכרים מוקדם מידי, ובאופן כללי מבצעים יותר מידי פעולות שרק עושות נזק.

אבל אם בכל זאת מעניין אתכם להכיר גם את הנוסחה המדעית לבחירת מניות שיעשו תשואה מעל הממוצע, (ולאורך זמן), כדי שתוכלו להגיע למיליון הרבה יותר מהר, צפו בוידאו הזה שיסביר לכם איך לבחור את המניות שיכו את המדד.

 

 

10% בשנה לא מספיק לך? לחץ כאן לנוסחה המדעית לבחירת מניות שיכו את המדדים

 

 

 

***Disclosure***

אתר Dbroker מארח לעיתים כתבים אורחים ומאפשר להם להפנות את תשומת ליבם של
הגולשים להצעות של צד שלישי,
כולל הפנייה בעזרת קישורים